
Lightbringer Deep Brown Prosthetic Lenses
This cosmetic prosthetic contact lens is designed primarily for cosmetic enhancement and eye disfigurement coverage. It does not provide vision correction or high-definition imaging functions.
Individuals with normal vision may experience blurred vision or eye discomfort when wearing it, due to the lens's special structure and intended use.
| Color | Brown |
| Style | Lightbringer |
| Type | 0.00 / Plano |
| Material | Polyhema |
| Diameter | 14.2mm |
| Water Content | 40% |
| Life Span | Yearly |
| Base Curve | 8.6mm |
| Packageing | 2 Per Pack (Pair) |
| Recommendation | For both dark and light eyes |
| Duration | Lasts for 365 Days Once Opened |
Original: $7.99
-70%$7.99
$2.40More Images




Lightbringer Deep Brown Prosthetic Lenses
This cosmetic prosthetic contact lens is designed primarily for cosmetic enhancement and eye disfigurement coverage. It does not provide vision correction or high-definition imaging functions.
Individuals with normal vision may experience blurred vision or eye discomfort when wearing it, due to the lens's special structure and intended use.
| Color | Brown |
| Style | Lightbringer |
| Type | 0.00 / Plano |
| Material | Polyhema |
| Diameter | 14.2mm |
| Water Content | 40% |
| Life Span | Yearly |
| Base Curve | 8.6mm |
| Packageing | 2 Per Pack (Pair) |
| Recommendation | For both dark and light eyes |
| Duration | Lasts for 365 Days Once Opened |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This cosmetic prosthetic contact lens is designed primarily for cosmetic enhancement and eye disfigurement coverage. It does not provide vision correction or high-definition imaging functions.
Individuals with normal vision may experience blurred vision or eye discomfort when wearing it, due to the lens's special structure and intended use.
| Color | Brown |
| Style | Lightbringer |
| Type | 0.00 / Plano |
| Material | Polyhema |
| Diameter | 14.2mm |
| Water Content | 40% |
| Life Span | Yearly |
| Base Curve | 8.6mm |
| Packageing | 2 Per Pack (Pair) |
| Recommendation | For both dark and light eyes |
| Duration | Lasts for 365 Days Once Opened |




















