
Amazonia Green Prescription Colored Contact Lenses
| Color | Green |
| Style |
Amazonia |
| Type | Power 0.00 to -8.00 |
| Material | HEMA |
| Diameter | 14.2mm |
| Water Content | 40% |
| Life Span | Yearly |
| Base Curve | 8.6mm |
| Packageing | 2 Per Pack (Pair) |
| Recommendation | For both dark and light eyes |
| Duration | Lasts for 365 Days Once Opened |
|
Note:Amazonia Green has a diameter of 14.2mm, yet its pupil area is smaller than that of other contact lenses of the same size. The lightweight material composition of regular contact lenses offers an ideal balance between durability and softness. Water content and thin profile ensures comfort and hydration during wear. |
|
Original: $7.99
-70%$7.99
$2.40More Images


Amazonia Green Prescription Colored Contact Lenses
| Color | Green |
| Style |
Amazonia |
| Type | Power 0.00 to -8.00 |
| Material | HEMA |
| Diameter | 14.2mm |
| Water Content | 40% |
| Life Span | Yearly |
| Base Curve | 8.6mm |
| Packageing | 2 Per Pack (Pair) |
| Recommendation | For both dark and light eyes |
| Duration | Lasts for 365 Days Once Opened |
|
Note:Amazonia Green has a diameter of 14.2mm, yet its pupil area is smaller than that of other contact lenses of the same size. The lightweight material composition of regular contact lenses offers an ideal balance between durability and softness. Water content and thin profile ensures comfort and hydration during wear. |
|
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Color | Green |
| Style |
Amazonia |
| Type | Power 0.00 to -8.00 |
| Material | HEMA |
| Diameter | 14.2mm |
| Water Content | 40% |
| Life Span | Yearly |
| Base Curve | 8.6mm |
| Packageing | 2 Per Pack (Pair) |
| Recommendation | For both dark and light eyes |
| Duration | Lasts for 365 Days Once Opened |
|
Note:Amazonia Green has a diameter of 14.2mm, yet its pupil area is smaller than that of other contact lenses of the same size. The lightweight material composition of regular contact lenses offers an ideal balance between durability and softness. Water content and thin profile ensures comfort and hydration during wear. |
|




















